O autorze
Sebastian Bobrowski, Dyrektor finansowy w www.inFakt.pl - firmie oferującej obsługę księgową oraz zakładanie firmy za klienta przez internet. Ekspert ds. księgowości i podatków. Na blogu w przystępny sposób opisuje kwestie, które ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i wspiera osoby prowadzące firmy pokazując, że księgowość może być zrozumiała i można o niej pisać i mówić w prosty sposób.

Na co zwrócić uwagę składając PIT?

Wielkimi krokami zbliża się termin złożenia rocznego zeznania podatkowego. Choć niektórzy stwierdzą, że czasu jeszcze dość, bo do końca kwietnia pozostało kilka tygodni, to nie polecam zostawiania tego na ostatnią chwilę. Co więcej, zachęcam, by swoim PIT-em zainteresować się już dziś (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście). Na co zwrócić uwagę?

Osoby, które w ubiegłym roku osiągnęły jakikolwiek przychód mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Nie jest tu istotne czy np. wybrały samozatrudnienie, czy pracują na etacie. Przy okazji zapraszam do przeczytania jednego z moich wcześniejszych wpisów, w którym porównuję oba te rozwiązania.

Tym razem postanowiłem trochę przybliżyć niuanse związane ze składaniem PIT. Istnieje bowiem kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Ot, choćby dlatego, by w rozliczeniu uniknąć pomyłek. A te, co z pewnością potwierdzą pracownicy urzędu skarbowego, zdarzają się nagminnie.

Dla większej przejrzystości postanowiłem swoje podpowiedzi rozbić na kilka punktów. Nie stosuję żadnej hierarchii - kolejność zupełnie przypadkowa.

1. Nie zostawiajcie złożenia PIT na 30 kwietnia

Oczywiste? Na pewno nie dla każdego. Rokrocznie mnóstwo osób odkłada złożenie swojego zeznania na ostatnią chwilę. Wystarczy spojrzeć na kolejki w urzędach, czy przeczytać o niedomagających i zawieszających się serwerach eDeklaracji, które nie mogą udźwignąć ilości napływających dokumentów.


Co istotne, nawet jeśli w systemie pojawi się jakiś błąd, który sprawi, że dostarczymy PIT po terminie, i tak, to my poniesiemy tego konsekwencje. Urzędnicy każdorazowo uznają bowiem, że w takim przypadku wina leży po stronie podatnika, który miał sporo czasu, by złożyć prawidłowo wypełnioną deklarację. Fakt, że nastąpiła awaria systemu nie jest tu okolicznością łagodzącą.

A za złożenie PIT po terminie grozi m.in. mandat sięgający kilkuset złotych.

2. Wypełnijcie odpowiedni i aktualny formularz

PIT-36, PIT-36L, PIT-37 – tych formularzy najczęściej używa się przy rozliczeniach. To który z nich trzeba złożyć zależy od źródła przychodu. Dwa pierwsze składane są przez przedsiębiorców (36 – jeśli wybiorą zasady ogólne, 36L – kiedy opodatkowani są liniowo). PIT-37 dotyczy osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Poza wyborem odpowiedniego druku ważne, by był on aktualny. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale formularze właściwie każdego roku są inne (np. pojawiają się nowe pola). To kwestia, o której trzeba pamiętać także, jeśli do złożenia druku wykorzystuje się aplikacje ściągnięte z Internetu – nie zawsze są one bowiem aktualne. Trzeba więc zadbać o pobranie najnowszej wersji oprogramowania.

3. Niekiedy jedno zeznanie to za mało

Zdarza się, że podatnik ma obowiązek złożenia nie jednego, ale dwóch zeznań. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Otóż taki przypadek dotyczy osób, które prowadzą działalność opodatkowaną liniowo i równocześnie zatrudnieni są w innym miejscu na umowę o pracę. Wówczas składa się PIT-36L (działalności) oraz PIT-37 (etat). Osoby, które mają firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych i etat, składają jedno zeznanie (PIT-36).

4. PIT możecie przekazać na kilka sposobów

Istnieje kilka sposobów na przekazanie deklaracji podatkowej. Jakie opcje są tu do wyboru? Formularz rozliczeniowy można złożyć:

• udając się osobiście do urzędu skarbowego,
• korzystając z tzw. PITomatu – to urządzenia ustawione w niektórych (jednak nie we wszystkich) urzędach,
• drogą internetową,
• wysyłając listem poleconym (korzystając z usług Poczty Polskiej),
• kurierem.

Ja polecam Internet – jest szybko, sprawnie i bez stania w kolejkach. Każdy z pewnością ma tu jednak swoje preferencje.

5. Korzystacie z ulgi? Nie zapomnijcie o załączniku

Osoby korzystające z ulg podatkowych (internetowej, na dzieci, rehabilitacyjnej, itd.) mają możliwość ich rozliczenia właśnie w zeznaniu rocznym. Wymaga to dołączenia do formularza załącznika PIT/O. Ten załącznik jest nieodłącznym elementem zeznania podatkowego, a co za tym idzie, przepisy wymagają, by oba dokumenty złożyć wspólnie.

Należy również pamiętać o przechowywaniu przez 5 lat dokumentów potwierdzających wydatki związane z daną ulgą. Nie trzeba ich jednak podpinać do druku zeznania.

Jest wiele sposobów na obniżenie podatków. Obejrzyjcie odcinek inFakt TV, w którym mowa o kilku z nich.6. PIT-u nie musicie składać osobiście

Ktoś powiedział, że PIT trzeba złożyć osobiście? Tak nie jest. Co więcej, na formularzu nie musi być nawet naszego podpisu. Wszelkich formalności może dopilnować wyznaczony pełnomocnik (np. członek rodziny, biuro rachunkowe). Nie są tu konieczne żadne kwalifikacje. Osoba, czy firma, która złoży za nas zeznanie musi posiadać jedynie pełną zdolność do czynności prawnych.

Żeby dostarczyć deklarację w formie papierowej trzeba zgłosić pełnomocnictwo pisemnie, w urzędzie skarbowym. Jeżeli druk wysyłany jest przez Internet, ustanowienie pełnomocnika wymaga złożenia formularza UPL-1.

7. Uważajcie na błędy

Gdybym układał swoją listę pod kątem ważności, z pewnością nie byłby to ostatni punkt. Błędy w zeznaniu wymagają składania korekty, co zabiera czas, a niekiedy doprowadza do nerwowych sytuacji.

Oczywiście nie jestem w stanie wymienić wszystkich ewentualnych pomyłek jakie można popełnić przy sporządzaniu zeznania. Część jest uzależniona np. od sposobu dostarczenia druku do urzędu skarbowego.

Pewną wiedzę w tym kontekście dają już poprzednie punkty tego tekstu. Zwracam tu dodatkowo uwagę, by skrupulatnie przepisać dane z otrzymanych uprzednio informacji podatkowych (np. PIT-11). Brak staranności w tym zakresie może skutkować sporym bałaganem w deklaracji, jako że przenosi się w głównej mierze liczby.

Jeśli już jednak jakieś błędy się pojawiły i dostaliśmy informację, że trzeba wprowadzić poprawki, uczulam na zaznaczenie na początku deklaracji, że to właśnie korekta. No i nie wolno zapomnieć o dołączeniu do zeznania informacji o jej przyczynie.

A Waszym zdaniem, na co przede wszystkim zwrócić uwagę zabierając się do złożenia rocznego zeznania podatkowego? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...