O autorze
Sebastian Bobrowski, Dyrektor finansowy w www.inFakt.pl - firmie oferującej obsługę księgową oraz zakładanie firmy za klienta przez internet. Ekspert ds. księgowości i podatków. Na blogu w przystępny sposób opisuje kwestie, które ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i wspiera osoby prowadzące firmy pokazując, że księgowość może być zrozumiała i można o niej pisać i mówić w prosty sposób.

5 ciekawych wydatków, których nie rozliczysz w kosztach

W swoich dotychczasowych tekstach w naTemat rzadko poruszałem problematykę kosztów uzyskania przychodów. A to zagadnienie, które często budzi emocje wśród właścicieli firm. Kierując się tym tropem wymieniam 5 wydatków, które przedsiębiorcy bardzo chętnie zaliczyliby do kosztów, ale w zdecydowanej większości sytuacji nie mogą.

Jak na razie koszty uzyskania przychodów były głównym bohaterem jednego artykułu, który opublikowałem w naTemat. Kilka miesięcy temu pisałem o tym, kiedy lunch można rozliczyć w firmie.

Teraz przyszedł czas na drugą odsłonę tego niekiedy problematycznego zagadnienia, jakimi są koszty uzyskania przychodów. Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy toczą z urzędnikami boje o możliwość zakwalifikowania konkretnego wydatku do kosztów. Czasami jednak nawet solidna argumentacja nie wystarcza. Zdaniem izb skarbowym części firmowych zakupów nie można bowiem wrzucić w koszty.

1. Alkohol

Jedno z najpopularniejszych zagadnień poruszanych we wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Przedsiębiorcy próbowali już różnych podejść, by przekonać urząd skarbowy do swojej opinii. Można by powiedzieć, że nie pomogły, ani groźby, ani prośby. Alkohol w kosztach? Nie, i basta!

Pod koniec listopada 2013 r. pojawiła się nawet interpretacja ogólna w zakresie zaliczania do kosztów wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów (w tym alkoholowych). Ministerstwo Finansów wskazało w niej, że takich wydatków nie można rozliczyć w firmie.


W dokumencie pojawiło się jednak zastrzeżenie, że „kwalifikacja każdego przypadku powinna być odrębna, pod kątem warunków i okoliczności uzasadniających poniesienie takich wydatków”. Pomimo takiej furtki wrzucenie alkoholu w koszty jest niezwykle trudne. Urzędnicy praktycznie nie znajdują przesłanek umożliwiających takie postępowanie.

Generalnie trudności w zaliczeniu do kosztów wydatków na żywność to dla przedsiębiorców codzienność. Można jednak znaleźć pewne sytuacje, kiedy rozliczenie np. napojów dopuszczają przepisy. Po szczegóły zapraszam tutaj.

2. Kurs na prawo jazdy kat. B

Odsetek zmotoryzowanych przedsiębiorców jest w Polsce całkiem spory. Samochód to dziś jedno z podstawowych „narzędzi” pracy.

Niestety niezależnie od tego jak mocno przedsiębiorca będzie się starał o zaliczenie w koszty wydatków związanych z kursem prawa jazdy kat. B oraz egzaminem, i tak nic nie wskóra. Urzędnicy wychodzą z założenia, że zdobyte umiejętności zostaną wykorzystane w celach prywatnych.

„Na pocieszenie” zostaje możliwość zapisania w kosztach kursu prawa jazdy przy kategoriach cieszących się mniejszą popularnością, np. C i D (o ile przyda się to w działalności gospodarczej). Taka szansa istnieje także w przypadku sfinansowania kursu pracownikowi – również w odniesieniu do samochodu osobowego. Ale wyłącznie wtedy, gdy jego zakres obowiązków dotyczy prowadzenia pojazdu.

3. Garnitur, koszula, krawat

Z myślą o odpowiednim prezentowaniu się na spotkaniach biznesowych przedsiębiorcy często decydują się na zakup garnituru czy dodatków do niego. I liczą, że tego typu wydatek zaliczą do kosztów prowadzenia działalności.

Tyle, że organy podatkowe w zdecydowanej większości przypadków uznają, iż taki zakup ma charakter reprezentacyjny. Niestety wydatku poniesionego w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku przepisy nie pozwalają na rozliczenie w firmie.

Może się również zdarzyć, że izba skarbowa stwierdzi, iż zakup garnituru, koszuli albo krawata ma charakter prywatny (z takim podejściem można się spotkać w części indywidualnych interpretacji podatkowych). Tutaj rozliczenie w kosztach także nie jest możliwe.

Jest sposób, by nabycie garnituru lub koszuli jednak rozliczyć. Stanie się tak jeżeli ubiór zostanie opatrzony elementami reklamowymi firmy (np. logo, charakterystycznymi barwami). Tym sposobem straci swój osobisty charakter.

4. Szkła kontaktowe i okulary

Zakup szkieł korekcyjnych lub okularów to wydatek o charakterze osobistym – takie podejście zdecydowanie dominuje w interpretacjach wydawanych przez izby skarbowe. Ich zdaniem taki zakup nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nawet jeśli szkła kontaktowe wydatnie pomagają np. przy obsłudze laptopa, czy mikroskopu.

Przedsiębiorca ma za to możliwość zaliczenia do kosztów zakupu szkieł kontaktowych i okularów dla swoich pracowników.

5. Ubezpieczenie w prywatnej placówce

Nie ma szans, by przedsiębiorca wrzucił w koszty wydatki związane z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym – tak własnym, jak i któregokolwiek z członków rodziny. Organy podatkowe nie pozostawiają, co do tego żadnych wątpliwości.

Powód takiego podejścia? Ubezpieczenie prywatne nie jest wydatkiem związanym z działalnością gospodarczą, ale ma charakter osobisty. Tym samym nie może być kosztem uzyskania przychodu. Kosztem dla pracodawcy może być za to ubezpieczenie jego pracownika.

Warto wiedzieć, że nie tylko dzięki rozliczaniu wydatków w kosztach przedsiębiorca może płacić niższe podatki. Z inFakt TV możecie się dowiedzieć, jakie są na to inne sposoby.Co sądzicie o restrykcyjnym podejściu urzędów do wrzucania niektórych firmowych wydatków w koszty? Śmiało komentujcie, chętnie wezmę udział w dyskusji ;)
Trwa ładowanie komentarzy...